| Supply voltage: | 240 V / 50 Hz, AC |
| Time till 100 % luminance: | 1 s |
| Lifetime: | 50 000 h |
| Number of switches before stop working: | 50 000 x |
| Dimmable: | NO/ YES - optional |
| LED driver: | Built in lamp |
| IP protection: | IP20, IP44 or IP65(10V) |
| Material: | Stainless steel (INOX), aluminum |
| Application: | Wall mounting in Ø 60 mm mounting box |
| Working temeprature: | from 0°C to + 50°C |
| Model | Power | Lumnious flux | Efficiency | CCT | CRI | Number of mechanical endurance IK | Exit angle | Weight | Dimesions |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RUEDA D SHORT | 0,8 W | 32 lm | 40 lm / W | 3800 K | Ra > 80 | 09 | > 90° | 0,84 kg | Ø 73 x 21 x 10 mm |